CNC LAZER KESİM

CNC LAZER KESİM

CNC LAZER KESİM NEDİR?
Lazer sözcüğünün anlamı “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” yani radyasyonun uyarılmış emisyonuyla ışık yükseltmesidir.

Peki bir lazer ışını çelik bir levhayı nasıl keser?
Lazer ışını; karbondioksit lazer kesim tezgahlarında, karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Bunun yanı sıra lazer kesimde verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenerek verim 1/3 oranında arttırılır. Elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgâhlarda yapılan kesim işlemine ise Lazer Kesim denilmektedir.

Lazer Kesme Sistemleri
Lazerle kesme, sacların işlenmesi için kullanılan termik bir kesme yöntemidir.
Lazer ışını lazer kaynağında (rezonatör) üretilir, ayna veya bir aktarım fiberi ile makinenin kesme kafasına yönlendirilir ve burada bir lens kullanılarak çok küçük çaplarda çok yüksek güç sağlayacak şekilde odaklanır.
Odaklanan bu lazer ışını sacın üzerine doğrultulur ve sacın erimesine neden olur. İki tür lazer kesimimiz vardır; bunlar sırası ile fiber lazer ve karbon (CO₂) lazeridir.

Fiber Kesim
Fiber lazerler, lazer kesmenin en etkin yoludur.
Lazer ışını aktif bir fiberde oluşturulur ve bir aktarım fiberi ile makinenin kesme kafasına iletilir.
Fiber lazerler CO₂ lazerlerden çok daha küçüktür ve aynı akım beslemesi ile birkaç kat daha yüksek performans gösterirler.
Bir fiber lazer kesim sistemi, çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve (örn. bakır veya pirinç gibi) demir harici metallerden mamul, inceden kalına sacların işlenmesi için uygundur.

CNC LAZER KESİM AVANTAJLARI
Lazer kesim ile üretim yapılmasındaki en büyük avantaj, üretim hatasını minimum düzeye indirmek ve otomasyonu sağlayabilmektir.
Mühendislikte ve sanayide rahatça kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukça arttırmıştır.
Lazerin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat yapılabilmektedir ve seri üretim sağlanmasıyla maliyet azalmaktadır.
Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinden aparat ve kalıptan tasarruf sağlanır.
İş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalarda dolaylı olarak azalmış olur.
Nikel alaşımları, çelik, krom, titanyum, paslanmaz çelik ve alaşımları vb. malzemelerin kesme işlemleri yapılabilmektedir.
Bunun yanı sıra özellikle CAD programlarının kullanımının sağladığı avantajlar ile kesimler daha kısa sürede yapılmakta ve parçalar aynı anda takımlar halinde kesilebilmektedir.

Fabrikazmızda 1500x3000 ebatlarında sac işleyen 6 kwa gücünde çift tablalı cnc lazer tezgahı bulunmaktadır.