KAYNAKLI İMALATI

KAYNAKLI İMALATI

Argon Kaynağı 

Yaygın kullanımı argon kaynağı olarak bilinse de çeşitli platformalarda karşımıza TIG, WIG ve GTAW gibi farklı isimlendirmelerle de çıkar. Sahada kullanıldığında çok fazla avantaja sahip olan bir kaynak türüdür. 

Kaynak işlemi imalat alanının en önemli aşamalarından biridir. Üretim aşamasında kullanılacak iki parçayı ısı, gaz, basınç veya hepsini kullanarak birleştime işlemine basitçe kaynak diyebiliriz. Tabiki kaynak işlemi sadece iki parçayı birleştirmek için değil daha fazla parça montajında da kullanılabilir. 

Kullanılan yüksek kaliteli ekipmanlar sayesinde yapılan kaynak diğer kaynaklara göre yüksek hassasiyet içerir. Sıcaklık daha kontrol altındadır. Ses, sıçrama ve gürültü oldukça minimum düzeydedir. Hatta kaynak türleri arasında en sessiz ve narin olan kaynak olarak biliniyor argon kaynağı. Kaynak sırasında açığa çıkan ark kullanılan tesirsiz gazın korunması nedeniyle şeffaftır ve bu da büyük avantaj sağlar. Neden peki? Şöyleki kaynak işlemi sırasında çektiğimiz kaynağı ne kadar pürüzsüz ve net görebilirsek o kadar hatasız çekeriz. Bu argon kaynağında arkın şeffaf olması nedeniyle kaynak hizası netliğini korur ve hata oranı çok aza indirgenir ayrıca yapılan kaynak tertemiz olur.